SOS telefon: 1264
Telefon 24h: +387 66 810 800
Društvene mreže:
×
Naziv organizacije Udruženje žena Romkinja "Bolja budućnost" Grada Tuzla
Logo
Adresa Meše Selimovića 85,75000 Tuzla
Telefon/faks 035 298 001
E-mail Ova adresa el. pošte je zaštićena od spambotova. Omogućite JavaScript da biste je videli.
Web adresa / FB stranica / YouTube kanal www.bolja-buducnost.org
Fb: Užr Bolja buducnost Tuzla
Instagram: bolja_buducnost
Twiter: Boljabuducnost1
Ime predsjednice / direktorice organizacije Indira Bajramović
Ime kontakt osobe za angažman u Mreži Selma Ćosić, Indira Bajramović
Godina osnivanja 2001.
Ciljne grupe Romkinje
Oblasti djelovanja i istaknuti projekti u posljednje tri godine (naziv projekta, period realizacije, donator, cilj i ostvareni rezultati projekta) Udruženje žena Romkinja (UŽR) “ BOLJA BUDUĆNOST” Grada Tuzla je ženska romska NVO koja kroz socio-ekonomske programe, programe ljudskih prava, programe zagovaranja i političke participacije doprinosi poboljšanju uslova života romske populacije sa fokusom na Romkinje.
Osnovani smo 08.02.2001 godine kao tada prva ženska romska organizacija na području Bosne i Hercegovine kod Ministarstva pravosuđa i uprave Tuzlanskog kantona. Poštivajući visoke moralne vrijednosti rasli smo i razvijali se. Trenutno imamo 6 uposlenika/ca u organizaciji ali po različitim projektima i aktivnostima sarađujemo sa preko 50 volontera/ki i vanjskih saradnika/ca. Naše članice ali i korisnice su uglavnom Romkinje, ali i Neromkinje, jer je naša generalna misija borba za bolji položaj i veću ravnopravnost žena u našoj regiji.

Realizovani projekti
Više od sedamnaest godina realizujemo brojne projekte uglavnom fokusirane na jačanje prava žena, ravnopravnost spolova, reproduktivno zdravlje, ekonomsko osnaživanje, istražavanja, prevenciji nasilja u porodici, edukacije i osnaživanja mladih koji doprinose poboljšanju društveno-ekonomskog položaja Roma/kinja u Bosni i Hercegovini. Do sada smo uspješno implementirali preko 250 projekata. Istaknuti projekti :

Ekonomsko osnaživanje žena Romkinja u sjevero – istočnoj BiH Projekat „Ekonomsko osnaživanje Romkinja u sjevero-istočnoj BiH se implementirao u periodu 01.6.2012 – 30.4.2017 godine uz podršku CARE International Balkans i uz velikodušnu podršku američkog naroda putem Američke ambasade u Sarajevu. Ekonomsko osnaživanje marginalizovanih žena i žena izloženih nasilju i trgovini ljudima kroz izgradnju različitih vještina i znanja te osiguranja njihove ekonomske održivosti i prticipacije što im omogućava održivost i participaciju, ostvarivanje prava, natjecanje na tržištu rada i započinjanja vlastitog biznisa u mjestima gdje žive. Preko 55 Romkinja sa područja Tuzlanskog kantona je primilo socijalne zajmove za razvoj vlastitih poslovnih ideja u oblasti trgovine,stočarstva,poljoprivrede i plasteničke proizvodnje. Dio socijalnog zajma u iznosu od 20% je vraćen u romsku zajednicu i ekonomski pomognutu oko 650 Romkinja čime je postignuto poboljšanje njihovog socijalnog statusa. U sklopu implementacije projekta u 2016 godinu smo osnovali i Opštu žensku zadrugu Bolja budućnost p.o. Tuzla. Zadruga trenutno posjeduje 8 plastenika čija je ukupna površina 800m2 te se proizvodnja poljoprivrednih proizvoda vrši u plastenicima ali i na otvorenom.

Za aktivnu inkluziju i prava Romkinja na zapadnom Balkanu Glavni cilj regionalnog projekta jeste da se doprinese poboljšanje socio – ekonomske situacije Romkinja i Egipćanki u Srbiji BiH I Crnoj Gori.
Najznačajniji rezultati : - Kroz ciljanu asistenciju na nivou zajednice Romkinje žene i djevojke osnažene da ostvare svoja pava na obrazovanje, zdravstvo i život bez nasilja - Uspostavljena međusektorska komisija - Angažovano 9 medijatora/ki - Nacionalne mreže romskih i neromskih ženskih organizacija osposobljene da utječu i prate politike vezane za prava Romkinja i rodne jednakosti na lokalnim i nacionalnim nivoima i aktivno uključene u mehanizme - odgovornosti. - Ciljne ženske romske organizacije i Romkinje ojačane da postanu aktivne učesnice u umrežavanju na regionalnom i europskom nivou s romskim i neromskim organizacijama koje se bave sličnom problematikom i relevantnim institucijama. Donator : Austrian Development Cooperation (ADC) kroz CARE International Balkans

Institucionalna podrška radu UŽR Bolja budućnost Grada Tuzla Donator : OAK Fondacija
Dodatno o organizaciji (misija, vizija, strateški ciljevi...) Misija : Udruženje žena Romkinja „Bolja budućnost“ Tuzla je nevladina, nestranačka, neprofitna organizacija koja djelovanjem smanjuje društvene predrasude, ekonomski osnažuje Romkinje, potiče ravnopravnost i ostvarenje njihovih prava u zdravstvu, obrazovanju, politici i kulturi.

Vizija : Romkinje aktivne i ravnopravno sudjeluju u svim sferama BiH društva.

Programski ciljevi našeg Udruženja
Programski pravac 1
LJUDSKA PRAVA SA FOKUSOM NA PRAVA ROMKINJA-
kroz različite projekte povećanje stepena poštivanja i praktikovanja ljudskih prava sa fokusom na Romkinje! Projekti kroz koje se ostvaruje: Mjesec dana ženskog romskog aktivizma, borba protiv svih oblika diskriminacije, ravnopravnost spolova, borba protiv rodno-zasnovanog nasilja, pristup zdravstvenoj i socijalnoj zaštiti, pristup obrazovanju i slićno.
Programski pravac 2
SOCIO-EKONOMSKI PROGRAM- kroz jačanje socijalnog i ekonomskog poduzetništva, ekonomsko osnaživanje žena. Projekti kroz koje se ostvaruje: Ekonomsko osnaživanje Romkinja, himanitarne asistencije, zdravstveni projekti, sve vrste edukacije.
Programski pravac 3
ZAGOVARANJE I POLITIČKA PARTICIPACIJA
Povećanje stepena participacije romske populacije u procesima donošenja odluka!


NAGRADE I PRIZNANJA
1. CARE Partnership Award 2014 Nagrada za najbolju partnersku organizaciju za izvanredan doprinos ostvarivanja ravnopravnosti spolova i poboljšanja položaja Romkinja u BiH
2. Super žena – U znak zahvalnosti i priznanja za sveukupan doprinos misiji i ulozi žene u našem društvu Radio kameleon i ženski.ba na osnovu odluke medijskog žirija UŽR Bolja budućnost Grada Tuzla dodijelilo priznanje Super žena za 2015 godinu
3. Užr Bolja budućnost Grada Tuzla dobitnik nagrade za žensko poduzetništvo u Bosni i Hercegovini za 2016 godinu

 

RING Mreža | Sva prava zadržana © 2019
Powered by limun.co